вторник, 26 января 2016 г.

Звичайні дроби

Мета:
- навчальна: закріпити уявлення про звичайні дроби;   вміння читати та записувати звичайні дроби, називати чисельник і знаменник дробу, пояснювати, що показують чисельник і знаменник дробу;
- розвивальна: розвивати вміння правильно і чітко висловлювати власні думки;
-  виховна: виховувати інтерес до математики.


Тип уроку: закріплення знань і вмінь.

Обладнання: комп’ютер, презентація вчителя, презентації або повідомлення учнів про історію виникнення дробів, підручник.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
№872   1/6.
№874   1/100, 16/100,  54/100,  4/10,  16/10,  58/10.
№880   правильні: 2/13, 3/4, 2/6, 133/155, 51/52, 2/6, 1468/1546;
             неправильні: 4/3, 13/13, 12/6, 145/144, 10/9, 4/4, 6/2.
№882   9/1, 9/2, 9/3, 9/4, 9/5, 9/6, 9/7, 9/8, 9/9.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Проблемне завдання. Побудуйте квадрат зі стороною 3 см. Обчисліть площу цього квадрата. Поділіть квадрат на 4 рівні частини. Чому дорівнює (у сантиметрах) площа кожної з одержаних частин?
Учні стикаються з проблемою: число 9 не ділиться на 4.
IV. ФОРМУВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Крім натуральних чисел існують дробові. Дробові числа можна записувати в різних формах. Одна з них — звичайні дроби. Отже, завдання уроку: закріпити поняття звичайного дробу,   що таке чисельник і знаменник дробу, що вони означають. З метою підвищення інтересу учнів до вивчення математики можна розповісти історію виникнення звичайних дробів.
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Бесіда:
1.  Приклади, що дають уявлення про звичайні дроби:
1) купити половину однієї хлібини;
2) розділити одне яблуко між трьома дітьми;
3) розділити два яблука між трьома дітьми.
2.  Запис звичайних дробів.
3.  Що називають чисельником? знаменником?
4.  Що показує знаменник?
5.  Що показує чисельник?
6.  Як за допомогою звичайного дробу записати: половина, третина, чверть?
7.  Позначення звичайних дробів на координатному промені.
VІ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
1. Виконання усних вправ
1) З-поміж наведених чисел виберіть звичайні дроби:
2) Прочитайте дроби. Назвіть чисельник і знаменник кожного
з дробів і поясніть, що вони означають:
3) Що означають числа 4 і 7 у записах:
   4            7
а)7       б) 4


2. Виконання письмових вправ
1) Запишіть у вигляді звичайного дробу:
а) три четвертих;
б) сім дев'ятих;
в)одинадцять сотих;
г) двадцять три тисячних;
д) вісім п'ятнадцятих;
є) одинадцять сорок восьмих; ж) десять тридцять сьомих.
2) Накресліть квадрат зі стороною 6 см. Розділіть його на три рівні
частини. Зафарбуйте — квадрата. Яка частина квадрата залишилась незафарбованою?
3) Накресліть прямокутник зі сторонами 6 см і 2 см. Розділіть прямокутник на 12 рівних частин. Зафарбуйте 5 частин червоним олівцем, а 3 частини — синім. Запишіть за допомогою дробів:
а) яка частина квадрата зафарбована;
б) яка частина квадрата зафарбована червоним кольором;
в) яка частина квадрата зафарбована синім кольором;
г) яка частина квадрата не зафарбована.
4) Накресліть квадрат. Зафарбуйте три чверті цього квадрата.
Перед виконанням цієї вправи  обговорити з учнями такі питання:
— На скільки частин потрібно розділити квадрат?
— Чи можуть ці частини бути довільними?
— Скільки таких частин потрібно зафарбувати?
5) У книзі 90 сторінок, 13 з них займають ілюстрації. Яку частину книги займають ілюстрації?
6) Виразіть:
а) у метрах: 2 см; 17 см; 3 дм; 6 мм; б) у годинах: 1 хв, 15 хв, 40 хв;
1 с, 16 с. 7) Накресліть координатний промінь, одиничний відрізок якого
дорівнює 8 см. Позначте на ньому точки, що відповідають дробам:
1 ,   3 ,   4 ,   6 
8     8     8     8
3. Робота з підручником.
№ 884, 886 – ланцюжком.

VІI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Фронтальне опитування
1) Відрізок поділили на 7 рівних частин. Як називають кожну з цих частин?
2) Наведіть приклад звичайного дробу. Назвіть його чисельник і знаменник.
3) Наведіть приклад дробу зі знаменником 5.
4) Наведіть приклад дробу з чисельником 8.
5) Що означає число 9 у запису  5
                                                      9
6) Що означає число 17 у запису 17
                                                       30
7) Відомо, що  3
                          8  пирога з'їли на сніданок. На скільки частин розділили пиріг? Чи обов'язково всі ці частини рівні? Скільки таких частин пирога залишилось?
VIІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити §23.  
Розв’язати № 875, 876, 885, 887.
ІХ. РЕФЛЕКСІЯ
«Смайлики» на обличчях.





ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ЗВИЧАЙНИХ ДРОБІВ

Натуральні числа — це числа, які використовують для лічби предметів. Але людині доводиться не тільки рахувати предмети, але й вимірювати величини. З розвитком сільськогосподарської діяльності в прадавніх людей виникла потреба вимірювати довжини, площі земельних ділянок, об'єми і маси тіл тощо. При цьому траплялося, що одиниця вимірювання не укладалася ціле число разів у величину, що вимірюють. Наприклад, вимірюючи довжину ділянки кроками, людина стикалася з таким явищем: у довжині вкладалося десять кроків і залишок становив менше ніж один крок. Або під час ділення здобичі на полюванні виявлялося, що здобич не ділиться націло на кількість мисливців.
У зв'язку з такою повсякденною діяльністю люди почали вживати вирази: половина, третина, чверть тощо. Отже, дробові числа виникли як результат практичної діяльності людей з вимірювання величин.
Деякі звичайні дроби були відомі вже стародавнім єгиптянам. Вони використовували дроби переважно з чисельником 1.
Сучасну систему запису дробів з чисельником і знаменником створили в Індії. Тільки там писали знаменник зверху, а чисельник — знизу, і без дробової риси. А записувати дроби так, як ми робимо це сьогодні, почали араби.
У Європі вперше цей термін вжив Леонардо Пізанський (1202). Спочатку європейські математики оперували тільки зі звичайними дробами. Повноцінна теорія звичайних дробів і дій з ними склалася в XVI столітті, завдяки італійському ученому Нікколо Тарталья і німецькому математику Клавіусу.
Український термін дріб, як і його аналоги в інших мовах, походить від лат. £гасІига, який, у свою чергу, є перекладом арабського терміна з тим же значенням: ламати, роздробляти.
У Стародавній Русі дроби називали частками, або ламаними числами. Термін дріб уперше застосовано в «Арифметиці» Магницького (1703) як для звичайних, так і для десяткових дробів.


0 коммент.:

Отправить комментарий

 

Новини блогу

Лічильник відвідувань

счетчик посещений

Sample Text